Председник Скупштине града Суботице, Даниел Ђивановић (Gyivánovity Dániel), данас је на прес-конференцији у Медија-центру у Градској кући најавио тачке које ће се наћи пред одборницима на 4. редовној седници суботичког локалног парламента која је сазвана за четвртак, 3. октобар, у 9.00 часова, у Великој већници Градске куће. Ђивановић је, том приликом, рекао да ће се на дневном реду сутрашњег скупштинског заседања укупно разматрати 21 тачка и да је прва тачка дневног реда Доношење Одлуке о изменама и допунама Одлуке о буџету Града Суботице за 2024. годину на основу које се буџет Града увећава за 4,5 одсто, односно за 482.081.000 динара.
„Главни разлог за доношење ове одлуке је усаглашавање буџета Града са реалним потребама и са променама на тржишту. Ребаланс буџета пројектује укупна улагања током 2024. године у капиталне пројекте у износу од 2.444.516.000 динара. Поред разних капиталних пројеката у комуналној инфраструктури, Град улаже и у здравствену инфраструктуру. Ту бих истакао пројекат изградње амбуланте на Палићу за чију намену смо предвидели 63 милиона динара у 2024. години и 43 милиона динара за 2025. годину“, казао је Ђивановић.
Додао је да важно напоменути и изградњу објекта за сакупљање и прераду производа животињског порекла, који се гради на територији МЗ „Чантавир“, код постојећег сточног гробља.
„Укупна вредност пројекта износи 62 милиона динара. Ове године од тога се реализује 47 милиона динара и, према пројекцијама извођача, очекује се завршетак радова 2025. године. То значи да ће се вишегодишњи проблем неадекватног одлагања отпада животињског порекла на овај начин решити, с обзиром на то да ће се кроз овај објекат отпад животињског порекла предати лиценцираном оператеру за безбедан третман ове врсте отпада“, рекао је Ђивановић.
Он је истакао да је још једна велика ставка међу капиталним пројектима – реконструкција зграде народног позоришта са износом од 918.960.000 динара за 2024. годину.
„Дванаестог септембра ове године издата је употребна дозвола за четири функционалне целине: велику позоришну салу, камерну сцену и две просторије за пробе, тако да ћемо ускоро моћи да уживамо у позоришним представама у згради Народног позоришта“, нагласио је Даниел Ђивановић.
Измена и допуна буџета предвиђа 24,4 милиона динара за обнову и унапређење објеката Месних заједница, казао је Ђивановић и додао да се за сервисирање јавног дуга Града Суботице, у оквиру програмске активности, евидентирају средства повучена од Европске банке за реконструкцију и развој за пројекат изградње водних система у Суботици, који је реализован од стране ЈКП „Водовод и канализација“.
„Последња рата кредита је плаћена и овај кредит је коначно отплаћен“, истакао је Ђивановић.
Навео је да ће се на сутрашњој, 4. редовној седници Скупштине града одлучивати о доношењу Одлуке о изменама и допунама Одлуке о давању у закуп пословних простора Града Суботице, доношењу Одлуке о мрежи дечјих вртића у установама на територији града Суботице и доношењу Одлуке о измени Одлуке о стипендирању студената са територије града Суботице.
Одборници ће, како је рекао, разматрати и неколико тачака које се односе на доношење решења о давању сагласности на измене програма пословања јавних предузећа, јавних комуналних предузећа и д.о.о., због предложеног ребаланса.
„Када је реч о ЈКП ’Водовод и канализација’ важно је напоменути измештање јавне канализације у Толминској и улици Александрови салаши, у укупном износу од 28 милиона динара, на период од годину дана, као и изградњу водоводне мреже. Поред изградње дела водоводне мреже, у оквиру I фазе, у Индустрјској зони ’Мали Бајмок’, у укупном износу од 16 милиона динара, водило се рачуна и о равномерном развоју водоводне мреже у приградским месним заједницама. Тако ће у Новом Жеднику бити измештена водоводна мрежа у укупном износу од 3.130.000 динара, у МЗ ’Макова седмица’ градиће се водоводна мрежа у износу од 62.766.000, као и у МЗ ’Зорка’, у укупном износу од 92.021.000 динара“, навео је Ђивановић.
Када је реч о Регионалној депонији, рекао је Ђивановић, суштина измене јесте да је затворена Александровачка бара, која је служила као градска депонија од 1978. године.
„Регионална депонија за управљање отпадом је спремна да прима сав отпад који се генерише у суботичкој регији, укључујући и грађевински отпад, у складу са прописима. Овим путем позивам све оператере чија је делатност повезана са сегментима управљања отпадом, сакупљањем, транспортом, третманом или слично, да се обрате Регионалној депонији како би се отпад третирао на одговарајући начин и на тај начин спречи стварање нових илегалних депонија“, подвукао је Ђивановић.
Што се тиче ЈКП „Чистоћа и зеленило“, додао је Ђивановић, то јавно комунално предузеће планира средства за изградњу приступног пута и манипулативног платоа на депоу у Антуна Бранка Шимиćа 4, у вредности 500.000 динара, у 2024. години.
„Код Јавног предузеће за управљање путевима, урбанистичко планирање и становање издвојио бих изградњу саобраћајне инфраструктуре која се, у односу на првобитни план, проширује са изградњом кружног тока на раскрсници улица Арсенија Чарнојевића и Сеп Ференца, у МЗ ’Дудова шума’, као и реконструкцијом раскрснице улица Матка Вуковића и Матије Гупца, у МЗ ’Центар II’, навео је Ђивановић.
Према његовим речима, на сутрашњој седници Скупштине града Суботице биће донето и неколико кадровских решења, а донеће се и Закључак о прихватању информације о упису ученика у први разред основне и средње школе у школској 2024/25. години, са освртом на укупан број ученика и одељења у основним и средњим школама на територији града Суботице.
„У Информацији је дата бројчана слика свих ученика основних и средњих школа на територији града Суботице на дан 23. септембар 2024. године. У 20 основних школа на територији града Суботице у школској 2024/2025. години уписано је у први разред 1317 ученика, што је за 97 ученика више него школске 2023/2024. године. На српском наставном језику уписан је 1001 ученик, што је за 90 ученика више него у претходној школској години. За мађарски наставни језик определило се 286 ученика, што је за пет ученика више него прошле школске године. Приликом формирања одељења на IV степену стручне спреме препоручује се да се одобри формирање одељења са два образовна профила у оквиру истог подручја рада због обезбеђивања континуитета средњег образовања. На овај начин бисмо омогућили већи избор образовних профила на сва три наставна језика, што је веома значајно за вишејезичну средину каква је Суботица“, закључио је Даниел Ђивановић.